Results

Congratulations to our Team winners!

1st Place with 96 point - Burning Benjamins: Emma Golus & Pajama Party, Chloe Abbajay & Jaguar Star, Isabella Beaumont & Worth the Wait, Charlotte Beaumont & Sugar Bear

2nd Place with 82 points - Oh My Quad: Alexandria Huber & Willy Wonka, Alyssa Miller & Devon Devine, Tammy Murphy & Killian, Madison Markley & Walhalla

3rd Place with 56 points - Firefly Farm Team 1: Lia Jaeger & The Medicine Game, Elisabeth Davis & Glendale's Katie Belle, Maxwell Louis & Wicked Elegance, Josephine Davis & Brick Haus

 

Download the team results below. If you notice a mistake, let us know at This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

Team Competition Rules

pdf2019 Tea Results through November (Final) - posted 11/8

pdf2019 Team Results through October - posted 10/31

pdf2019 Team Results through September - posted 9/19

pdf2019 Team Results through May - corrected on 5/29

pdf2019 Team Results through April - corrected on 5/7

 

 

Calendar

Saturday December 7: Donation Derby
Saturday December 7: Donation Derby
Saturday January 4: Cross Derby
Saturday March 7: Cross Derby
Saturday March 7: Cross Derby
Saturday March 21: Starter Horse Trial
Saturday March 21: Starter Horse Trial
Wednesday April 1: Twilight Eventing
Saturday April 11: Starter Horse Trial
Saturday April 11: Starter Horse Trial
Wednesday April 29: Twilight Eventing
Wednesday May 13: Twilight Eventing
Saturday May 23: Starter Horse Trial
Saturday May 23: Starter Horse Trial
Saturday May 30: USDF LMF Dressage Festival 1
Sunday May 31: USDF LMF Dressage Festival 2
Wednesday June 3: Twilight Eventing
Wednesday June 17: PYT/PYT Dressage + Jack Pot Jumpers
Friday July 3: USEA MDHT #1/Maryland International
Friday July 3: USEA MDHT #1/Maryland International
Friday July 3: USEA MDHT #1/Maryland International
Friday July 10: Jump Chute Clinic
Friday July 10: USEA MDHT #2 / FEH YEH NEH Qualifier
Friday July 10: USEA MDHT #2 / FEH YEH NEH Qualifier
Friday July 10: USEA MDHT #2 / FEH YEH NEH Qualifier
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Wednesday July 22: Twilight Eventing
Saturday July 25: PYT/PYT Dressage + Jack Pot Jumpers
Saturday August 1: USDF LMF Dressage Festival 3
Sunday August 2: USDF LMF Dressage Festival 4
Wednesday August 19: Twilight Eventing
Wednesday August 26: Twilight Eventing
Saturday September 12: Starter Horse Trial
Saturday September 12: Starter Horse Trial
Friday September 18: USEA/FEH Qualifier
Saturday September 19: USEA/FEH East Coast Champs
Saturday September 19: USEA/FEH East Coast Champs
Friday October 9: MDHT #3 +BN3DE
Friday October 9: MDHT #3 +BN3DE
Friday October 9: MDHT #3 +BN3DE
Monday October 12: Week with the Pros
Monday October 12: Week with the Pros
Monday October 12: Week with the Pros
Monday October 12: Week with the Pros
Monday October 12: Week with the Pros
Saturday October 17: Starter Horse Trial
Saturday October 17: Starter Horse Trial
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Saturday October 31: Starter Horse Trials + Championships
Saturday October 31: Starter Horse Trials + Championships

Our Sponsors