mdht logohi

mdht cic

Results

EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE Total PLACE
        Logs Opt. Time 2:49          
LGS   1 Emma Whitaker 2:30 19 0.00 0.00 19 19 1
LGS   6 Debby Lynn 3:01 24 0.00 0.00 24 24 2
LGS   7 Kendal Fansler 2:19 30 0.00 0.00 30 30 3
LGS   4 Baylee Gilson 3:16 54 0.00 0.00 54 54 4
LGS   5 Josephine Long 3:21 64 0.00 0.00 64 64 5
                       
        Elem. Opt Time 4:24            
EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE FNL_SCORE FNL_PLACE
JELM A 8 Casey Jones 4:24 0 0.00 0.00 0.00 0 1
JELM A 15 Emma Bomse 4:22 2 0.00 0.00 0.00 2 2
JELM A 10 Gillian Smith 4:18 6 0.00 0.00 0.00 6 3
JELM A 14 Hadley Middleton 4:11 13 0 0.00 0.00 13 4
JELM A 12 Ava Wehrs 4:01 23 4 0.00 0.00 27 5
JELM A 17 Olivia Harris 3:54 30 0.00 0.00 0.00 30 6
JELM A 19 Caroline Savage 3:52 32 0.00 0.00 0.00 32 7
JELM A 9 Larissa Dragulescu 4:40 32 0.00 0.00 0.00 32 8
JELM A 16 Abigail Dove 3:32 52 0.00 0.00 0.00 52  
JELM A 18 Penelope Roesler 3:08 76 0.00 0.00 0.00 76  
JELM A 13 Siena Lundberg 5:40 152 4 0.00 0.00 156  
JELM A 11 Madeline Mohn 6:09 210 4 0.00 0.00 210  
                       
        Optl. Time 4:24            
EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE FNL_SCORE FNL_PLACE
JELM B 20 Spencer Dyson 4:22 2 0.00 0.00 0.00 2 1
JELM B 25 Rina Naganna 4:25 2 0.00 0.00 0.00 2 2
JELM B 26 Casey Jones 4:20 4 0.00 0.00 0.00 4 3
JELM B 24 Kieley Baker 4:09 15 0.00 0.00 0.00 15 4
JELM B 21 Sabrina White 3:53 31 0.00 0.00 0.00 31 6
JELM B 29 Bella Faenza 3:57 27 4 0.00 0.00 31 5
JELM B 27 Jaden Sestak 3:46 38 0.00 0.00 0.00 38 7
JELM B 28 Alise Shotwell 3:42 42 0.00 0.00 0.00 42 8T
JELM B 30 Jordan Dawson 3:42 42 0.00 0.00 0.00 42 8T
                       
      Optl. Time 4:24              
EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE FNL_SCORE FNL_PLACE
ELM   32 Jeannette Lussi 4:24 0 0.00 0.00 0.00 0 1
ELM   38 Ellen Kelly 4:22 2 0.00 0.00 0.00 2 2
ELM   36 Caroline Andrews 4:20 4 4 0.00 0.00 8 3
ELM   33 Kathleen Atkinson 4:29 10 4 0.00 0.00 14 4
ELM   39 John Secan 4:01 23 0.00 0.00 0.00 23 5
ELM   34 Kate Plaut 3:52 32 0.00 0.00 0.00 32 6
ELM   40 Patti Giles 3:57 27 8 0.00 0.00 35 7
ELM   41 Natalia Czapski 4:40 32 0.00 4 0.00 36 8
ELM   37 Christine Hryzak 3:36 48 0.00 0.00 0.00 48  
ELM   42 Claudia Yates 6:12 216 0.00 0.00 0.00 216  
                       
        Opt.Time 4:43            
EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE FNL_SCORE FNL_PLACE
JBN A 51 Elle McKinney 4:30 13 0.00 0.00 0.00 13 1
JBN A 46 Lily Mutzig 4:14 29 0.00 0.00 0.00 29 2
JBN A 44 Faith Genkinger 4:13 30 0.00 8 0.00 38 3
JBN A 45 Samantha Schwartz 3:58 45 4 0.00 0.00 49 4
JBN A 49 Kasey Moseley 5:10 54 4 0.00 0.00 58 6
JBN A 50 Samantha Gilley 3:45 58 0.00 0.00 0.00 58 5
JBN A 47 Hanna Mullan 5:45 124 4 4 0.00 132 7
JBN A 48 Sarah Crutchfield     0.00 E 0 0.00 E
                       
EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE FNL_SCORE FNL_PLACE
JBN B 54 Kate Benjamin 4:28 15 0.00 0.00 0.00 15 1
JBN B 53 Emma Hayes 4:08 35 0.00 0.00 0.00 35 2
JBN B 56 Jenna Levesque 4:04 39 0.00 0.00 0.00 39 3
JBN B 57 Isabella Beddow 4:03 40 0.00 0.00 0.00 40 4
JBN B 55 Clare Brady 4:01 42 0.00 0.00 0.00 42 5
JBN B 58 Laurel Curry 4:08 35 4 4 0.00 43 6
JBN B 59 Norah Eagley 4:04 39 0.00 4 0.00 43 7
JBN B 60 Ella Jensen 3:57 46 0.00 0.00 0.00 46 8
                       
        Opt.Time 4:43            
EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE FNL_SCORE FNL_PLACE
BN   62 Sydney Rorke 4:43 0 0.00 0.00 0.00 0 1
BN   75 Brianna Sine 4:38 5 0.00 0.00 0.00 5 2
BN   74 Corey Campion 4:34 9 0.00 0.00 0.00 9 3
BN   68 Rayna Erasmus 4:31 12 0.00 0.00 0.00 12 4
BN   70 Sarah Ragosta 4:51 16 0.00 0.00 0.00 16 5
BN   67 Katherine Wheeley 4:23 20 0.00 0.00 0.00 20 6
BN   65 Lucy Wright 4:23 20 4 0.00 0.00 24 7
BN   64 Caroline Andrews 4:21 22 4 0.00 0.00 26 8
BN   63 Lisa Skala 4:12 31 0.00 0.00 0.00 31  
BN   69 Lindsey Schweers 4:10 33 0.00 0.00 0.00 33  
BN   72 Christen Ireland 4:26 34 0.00 0.00 0.00 34  
BN   71 Kathleen Law 5:02 38 8 0.00 0.00 46  
BN   66 Courtney Lobel 5:18 70 0.00 4 0.00 74  
BN   73 Jaime   0.00   0.00 0.00 0.00 RF RF
                       
        Opt Time 4:31            
EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE FNL_SCORE FNL_PLACE
JN A 76 Raegan Nalls 4:26 5 4 0.00 0.00 9 1
JN A 81 Kelsey Estes 4:12 19 0.00 0.00 0.00 19 2
JN A 83 Sophie Sapp 4:07 24 0.00 0.00 0.00 24 3
JN A 78 Izzy Lenk 4:00 31 0.00 0.00 0.00 31 4
JN A 82 Leah Hiener 3:56 35 0.00 0.00 0.00 35 5
JN A 79 Payton Myers 3:46 45 0.00 0.00 0.00 45 6
JN A 77 Casey Jones 4:26 5 0.00 TE 0.00 TE  
                       
JN B 89 Ashley DeYoung 4:24 7 0.00 0.00 0.00 7 1
JN B 88 Kirsten Likins 4:15 16 0.00 0.00 0.00 16 2
JN B 90 Macy Spatz 4:15 16 0.00 0.00 0.00 16 2
JN B 91 Arijana Reskusic 4:08 23 0.00 0.00 0.00 23 4
JN B 97 Gabrielle Dafonte 3:56 35 4 0.00 0.00 39 5
JN B 84 Elle McKinney 4:51 40 0.00 0.00 0.00 40 6
JN B 86 Ruth Morgan 0.00   0.00 0.00 0.00 ns NS
JN B 87 Chloe Boyle 6:12 202 4 TE 0.00 TE TE
                       
        Opt Time 4:31            
                       
EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE FNL_SCORE FNL_PLACE
    92 Caitlin Zolet 4:21 10 0 0 0 10 1
N   96 Allison Sowden 4:43 24 4 0.00 0.00 28 2
N   93 Christen Ireland 4:48 34 0.00 0.00 0.00 34 3
N   95 Lisa Skala 4:50 38 0.00 0.00 0.00 38 4
N   94 Jennifer Brown 5:06 70 4 0.00 0.00 74 5
                       
          Opt Time 4:07          
EVT_DIVISION EVT_SUBDIVISION PIN RDR_FNAME RDR_LNAME TIME Time Pen Rails Stops XC_SCORE FNL_SCORE FNL_PLACE
T   100 Leslie Fredrick 4:02 5 0.00 0.00 0.00 5 1
T   98 Laura Kiff 4:01 6 0.00 0.00 0.00 6 2
T   99 Danielle Thumma 4:11 8 0.00 0.00 0.00 8 3
T   101 Amy Boccia 4:12 10 0.00 0.00 0.00 10 4
T   103 Stephanie Cordell 4:03 4 8 0.00 0.00 12 5
T   102 Morgan Cillo 6:11 248 E 0.00 0.00 E  
T   104 Caitlin Zolet 0.00   4 0.00 0.00 0.00 HC
                       
          Opt Time 3:53          
M   105 Kelsey Ann Quinn 3:58 10 0.00 0.00 0.00 10 1
M   107 Karissa Oliver 0.00   0.00 0.00 0.00 NS NS
M   108 Morgan McGrath 0.00   E 0.00 0.00 E E

Calendar

Saturday March 7: Cross Derby
Saturday March 7: Cross Derby
Saturday March 21: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Saturday March 21: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Wednesday April 1: Twilight Eventing & Fix A Test
Saturday April 11: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Saturday April 11: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Sunday April 12: USEA MDHT / FEH YEH NEH Qualifier
Monday April 27: Succeed XC Master Class with Lucinda Green
Monday April 27: Succeed XC Master Class with Lucinda Green
Wednesday April 29: Twilight Eventing & Fix A Test
Wednesday May 13: Twilight Eventing & Fix A Test
Saturday May 23: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Saturday May 23: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Sunday May 24: USEA MDHT / FEH YEH NEH Qualifier
Saturday May 30: USDF LMF Dressage Festival 1
Sunday May 31: USDF LMF Dressage Festival 2
Wednesday June 3: Twilight Eventing & Fix A Test
Wednesday June 17: PYT/PYT Dressage + Jack Pot Jumpers
Friday July 3: USEA MDHT #1/Maryland International
Friday July 3: USEA MDHT #1/Maryland International
Friday July 3: USEA MDHT #1/Maryland International
Friday July 10: Jump Chute Clinic
Friday July 10: USEA MDHT #2 / FEH YEH NEH Qualifier
Friday July 10: USEA MDHT #2 / FEH YEH NEH Qualifier
Friday July 10: USEA MDHT #2 / FEH YEH NEH Qualifier
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Monday July 13: XC Schooling on Competition Course
Wednesday July 22: Twilight Eventing
Saturday July 25: PYT/PYT Dressage + Jack Pot Jumpers
Saturday August 1: USDF LMF Dressage Festival 3
Sunday August 2: USDF LMF Dressage Festival 4
Wednesday August 19: Twilight Eventing & Fix A Test
Wednesday August 26: Twilight Eventing & Fix A Test
Saturday September 12: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Saturday September 12: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Sunday September 13: USEA MDHT / FEH YEH NEH Qualifier
Friday September 25: USEA FEH Qualifier and Jump Chute Clinic
Saturday September 26: USEA FEH East Coast Championship
Saturday September 26: USEA FEH East Coast Championship
Friday October 9: MDHT #3 +BN3DE
Friday October 9: USEA MDHT #3 + Classic BN3DE + Area II Championships + NEH Series Finale
Friday October 9: MDHT #3 +BN3DE
Friday October 9: MDHT #3 +BN3DE
Monday October 12: Week with the Pros
Monday October 12: Week with the Pros
Monday October 12: Week with the Pros
Monday October 12: Week with the Pros
Monday October 12: Week with the Pros
Saturday October 17: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Saturday October 17: HCS, USA Saddlery MDHT Starter Trial
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Monday October 19: XC Schooling on Competition Course
Saturday October 31: Starter Horse Trials + Championships
Saturday October 31: Starter Horse Trials + Championships
Saturday December 5: Donation Derby
Saturday December 5: Donation Derby

Our Sponsors